Son zamanların en eğlenceli ve sportif ulaşım araçlarından birisi olan scooter, uzun yıllardır çocukların gözdesi...

Scooterlar kullanma amacınıza ve kullanan kişiye göre farklılık gösterir. Genel olarak tekerlek büyüklüğü, board uzunluk ve genişliği, süspansiyon seçeneği, direksiyon yüksekliği ve genişliği önemli faktörlerdir. Kriterleri vermesi bizden, kendi istek ve beklentilerinize göre değerlendirmesi sizden.Birbirinden farklı modelleriyle, rengarenk scooterlar; pek çok yaştan çocuğun ilgi odağı.

Peki çocuğunuz için scooter alırken dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

Çocuklara scooter seçimi öncesinde bazı soruların yanıtlarının gözden geçirilmesi gerekir. Bunlar, çocuğunuzun scooter eğlencesini yaşarken aynı zamanda güvenli bir şekilde de vakit geçirmesi için oldukça önemli cevaplar.

İlk olarak, çocuğunuzun scooter sürecek yaşta olup olmaması bu yolculuğa çıkarken sorulması gereken soruların başında geliyor. Sağlam adımlar atarak yürümeye başlayan çocuklar için scooter düşünülmeye başlanabilir.

Ebeveynler, genel olarak 2 veya 3 yaşından sonra, güvenlikli scooterları çocuklarına kullandırmaya başlıyorlar. Diğer sporlarda olduğu gibi ne kadar erken yaşta scooter kullanılmaya başlanırsa çocukların öğrenme ve ilerleyen yıllarda gelişme potansiyelleri önemli ölçüde artacaktır.


İkinci soru, aslında nasıl bir scooter seçeceğiniz konusunda vermeniz gereken önemli bir diğer konu. Çocuk scooterları, tekerlek sayı ve konumlarıyla birbirlerinden ayrılırlar. İki tekerlekli, bir ön / iki arka veya iki ön / bir arka tekerlekli gibi farklı tür scooterlar, çocuğunuzun yaşına ve motor becerilerinin gelişmişliğine göre tercih edilmeli. Çocuğunuz henüz scooter veya bisiklet gibi dengesini sağlayarak ilerleyebileceği bir araçta rahat hareket edemiyorsa üç tekerlekli scooter tercihiniz olmalı. Çok tekerli scooterlar, denge sağlamasına yardımcı olabileceği gibi güvenli biçimde dönmesini de sağlar. 


2 - 5 Yaş Arası Çocuk için Scooter Seçimi


Henüz ilkokul yaşına gelmemiş çocuklar için scooter seçilirken göz önünde bulundurulması gereken kriterlerin başında tekerlek sayısıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi üç tekerlekli scooter ile dengeli ve güvenli bir yolculuk mümkün. Bunun yanında, platformun yere yakınlığı da oldukça önemli. Çocuğunuzun yerdeki ayağı ile güç alırken dengesi bozulmaması için alçak zeminli scooterlar tercih edilmeli. Aynı zamanda platformun çok geniş veya çok dar olmaması da ayaklarını rahat bir şekilde yerleştirirken dengesinin bozulmamasına da yardımcı olacaktır.


6 Yaş ve Daha Büyük Çocuklar için Scooter Seçimi


Çocukların yaşı büyüdükçe dengelerini sağlamaları kolaylaşacağı için daha üst model scooterlara geçmeleri önerilir. Burada, çocuğunuzun boyununun yıllar içinde uzayacağını göz önünde bulundurarak gidon boyu ayarlanabilen modeller tercih edilmeli. Daha fazla ağırlığı taşımaya hazırlıklı olması gereken scooterların tekerlek materyalleri de oldukça önemli. Günlük kullanımda silikon tekerlek öneriliyor. 


Scooter tekerlek sayısı ne kadar olmalı?


Genel olarak tekerleklerin sayısı azaldıkça sürüş zorluğu artıyor. Ön kısmında birden fazla tekerlek olan scooter modelleri daha kolay denge demektir. Dolayısıyla bu modeller genelde küçük yaşta başlayanlar için tercih ediliyor. Önde iki tekerlek ve arkada tek tekerlek kombinasyonları olarak geçiyorlar. Daha yaygın modeller ise önde tek tekerlek olanlar. Arkada board’u ikiye ayıranlar veya arkada iki tekerlekli olanlar biraz daha ustalaşmış sürücüler için. En klasik modeller ise önde ve arkada birer taneden iki tekerlekli modeller. Bunlar da genelde sürüş dengesini kazanmış olan sürücüler için kullanılıyor.
Taşıma açısından elde taşıyorsanız veya sınırlı alanınız varsa katlanabilir kilitli scooter modelleri tercih edebilirsiniz 


Scooter İçin Önlem


Scooter için gereken diğer ekipmanlar konusunda ise başlangıç için çocuk kaskları ve kaymayan ayakkabılar olmazsa olmazlardır. Sonraki aşamada eldivenler, dizlik ve dirseklikler ile rüzgarlıklar kullanılabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR